אוהבים עיצוב? מתלהבים מסגנונות דזיין נחשקים? מסתבר שעיצוב וסטייל רלוונטיים לא רק לפריטי ריהוט ואביזרי נוי, אלא גם לגופי תאורה.
דווקא בגלל שלא הכי קל למצוא מידע בנושא, החלטנו להסביר לכם על כמה סגנונות בולטים בתחום עיצוב התאורה.

עיצוב התאורה משלים את הדזיין בבית

עיצוב החלל הביתי מצריך, כידוע, שימת לב לכל פרט, התאמת פלטת צבעים וגוונים שיחמיאו זה לזה, התחשבות בשפה הארכיטקטונית וחוש אסתטי מפותח. לעתים דווקא את גופי התאורה משאירים לסוף, לאחר בחירת יתר פריטי הריהוט והנוי, לא כל שכן הכרעות בסיסיות יותר, כמו גוון הקרמיקה או הריצוף. דווקא בגלל זה חשוב להדגיש שלסגנון גופי התאורה, הן מבחינת עיצובם והן בכל הנוגע לאופן בו הם שופכים אור בחלל, השפעה עצומה על הנראות, האווירה והסטייל במרחב.

בין אם אתם עוסקים בבניית בית חדש, משפצים או רוצים להתחדש בביתכם הקיים – גופי תאורה משחקים תפקיד חשוב בתוצאה הסופית, ולכן כדאי להתאים את סגנונם לשפה העיצובית הדומיננטית בחלל.

אור ויופי טבעי בסגנון העיצוב הכפרי

סגנון העיצוב הכפרי, שנהנה מפופולאריות גורפת בארץ לא פחות מאשר ברחבי העולם, מבטא כמיהה לאורח חיים פשוט ומחובר אל הטבע.
מדובר בסגנון עיצובי רחב טווח, שיכול לכלול הן גוונים פסטליים רכים וטבעיים, והן צבעים כפריים, עזים וחיים יותר. חומרי הגלם בעיצוב הפנים הכפרי אף הם לקוחים מהטבע, וכוללים, בין היתר, עץ מלא וגושני, לבנים ובריקים וכן ריצוף וחיפוי באבן טבעית מסוגים שונים ומגוונים.

סגנון העיצוב הכפרי יכול לנוע בין פריטים מודרניים יותר לבין שפה עיצובית ששומרת על הקוו האותנטי והמסורתי, כשטקסטיל טבעי כמו בדי פשתן וכותנה ואביזרי יד שניה משלימים את התמונה.

גופי תאורה שמתאימים לסגנון העיצוב הכפרי

גופי תאורה שיחמיאו לעיצוב פנים כפרי כוללים שימוש באלמנטים ובחומרי גלם בסגנון וינטג' ועשויים לשלב מתכות כגון פליז ונחושת, שיחד יוצרים מראה נינוח ואווירה רומנטית. הסגנון הכפרי משתלב היטב עם אור חם שמפוזר באופן הרמוני ומאוזן בחלל, ליצירת נראות מזמינה, שנשלמת עם גווניהם החמימים של אהילי הנחושת והמתכת המוחלדת.

בנוסף, תצורותיהם של גופי התאורה מעוצבות בקווים מעוגלים וזורמים, מה שמדגיש את הלוק הטבעי והתחושה האורגנית שסגנון העיצוב הכפרי מתייחד בהם. גופי תאורה רבים בסגנון כפרי מתבססים על אהיל תלוי, שמשדר אווירה בטעם של פעם, תורם לנוכחות האסתטית של המנורה ומאפשר לכוונן את גובהה לפי הצורך.

גוף תאורה מעוצב בסגנון כפרי, מאהיל מעוגל תלוי שעשוי ברזל ופליז בגוונים חמימים.

גופי תאורה תלויים בסגנון כפרי, מעוצבים בקווים עגולים בשילוב עץ ומתכת

יוקרה ויופי על-זמניים בסגנון העיצוב הקלאסי

סגנון העיצוב הקלאסי, שמשרה אווירה אקסקלוסיבית על-זמנית, נשען על ההיסטוריה המפוארת של הארכיטקטורה היוונית והרומית העתיקות, ערש התרבות המערבית ותקופת הרנסנס. בית המעוצב בסגנון קלאסי או עתיק משדר אווירה יוקרתית, שמתקבלת כתוצאה משילובים של חומרי גלם עשירים השואבים השראתם מארמונות ובתי אצילים באירופה.

הגוונים הדומיננטיים בעיצוב פנים קלאסי הם גווני לבן ושמנת בשילוב אלמנטים מנחושת, פריטים מוזהבים וחפצי נוי מקריסטל וזכוכית. טקסטיל שכולל בדים כבדים ואקסקלוסיביים כמו ברוקד וקטיפה ועיטור הקירות בקרניזים מפוארים – משלימים את המראה המרשים והיוקרתי.

גופי תאורה שמתאימים לסגנון העיצוב הקלאסי

גופי תאורה שהולמים את עיצוב הפנים הקלאסי נעים על התווך שבין פריטים במראה עתיק לאהילי וינטג' שונים. בשונה מאהילים ומנורות עתיקים שמחיריהם מרקיעי שחקים, ניתן למצוא גופי תאורה המעוצבים במראה המדמה את הסגנון המפואר של פעם או מהווה אינטרפרטציה שלו.

גופי תאורה אלו מתאפיינים בעלויות נוחות יותר ובאיכות משופרת, המקנה להם לצד המראה הנוסטלגי אורך חיים רב יותר ונוחות שימוש בסטנדרטים מודרניים. נברשות מפוארות ויוקרתיות, גופי תאורה בעלי פיתוחי מתכת ופרזולים מעניינים, מנורות מפותלות ועיצובים זורמים בגוונים מוזהבים – הם דוגמאות מובילות לשפה העיצובית של גופי תאורה בסגנון הקלאסי.

נברשות זכוכית עגולות במראה יוקרתי – אינטרפרטציה קלאסית-מודרנית לנברשות הקריסטל העתיקות.

מנורות תלייה מוזהבות בעיצוב מעוגל – טאץ' של גלאם קלאסי לבית.

גופי תאורה בהשראת וינטג' ובסגנון רטרו

גופי תאורה וינטג' מבוקשים ביותר בקרב מעצבי פנים היות והם 'שוברים' את המוסכמות העכשוויות בשפה העיצובית ומהווים משב רוח רענן ואמירה אומנותית לחלל.

גופי תאורה רטרו מביאים עימם המון צבע ועניין, ומוסיפים נופך קסום ומסתורי לחלל הביתי. מגוון העיצובים בתחום הוא עצום, וכולל מנורות קיר עדינות ומודפסות במראה של פעם, גופי תאורה בשילוב פריטי וינטג' מקוריים, אהילים במראה עתיק ועוד שפע אלמנטים אותנטיים. מומלץ לשלב מספר גופי תאורה בסגנון רטרו שיאירו פריטי ריהוט, אומנות ונוי במראה של פעם לקבלת פינות מעוררות השראה ומלאות אופי ייחודי בסלון וביתר חדרי הבית.

מנורות תלייה מוזהבות בעיצוב מעוגל – טאץ' של גלאם קלאסי לבית.

בקבוקי קמפרי מקוריים, פלסטיק, מתכת, זכוכיות ופורצלן במנורת וינטג' בעלת לוק חמים ואותנטי.

מנורת קריאה בעלת אהיל מודפס באווירה נוסטלגית עשויה מפלדה ובד.

מנורת קריאה רטרו שמעניקה נופך נוסטלגי לחלל לצד פריטי ריהוט ואומנות בסגנון עתיק.

מראה נקי, מינימליסטי ומודרני בעיצוב הנורדי-סקנדינבי

עיצוב בסגנון נורדי-סקנדינבי מגיע אלינו מארצות הצפון הקרות, ומביא עמו תפיסה פונקציונאלית ומינימליסטית, תוך שימוש נרחב בעץ, זכוכית ופלטת צבעים בהירה. מדובר בסגנון עיצובי שהוא גם פשוט וגם חכם, ואשר משרה אווירה מודרנית עם נגיעות של צבעוניות וגרפיקה עדינה שמשדרגת את הנראות בחלל.

אי אפשר לדבר על המראה הנורדי בלי להזכיר ניקיון עיצובי בו הצורה משרתת את השימוש והנוחות מוצבת במקום גבוה בסדר העדיפויות.
אותו לוק נקי מתקבל כתוצאה מריבוי גווני לבן, שמנת ואפורים בהירים לצד פריטים מעץ טבעי, בטון חשוף, קרמיקה ברזל וחומרי גלם נוספים ובלתי מעובדים.

לצדם ניתן למצוא שילוב של אביזרי נוי בצבעוניות דומיננטית ועזה, ופריטים שונים בהדפסים מגוונים הכוללים דוגמאות גיאומטריות ושלל עיצובים גרפיים ייחודיים.

גופי תאורה בהשראת וינטג' ובסגנון רטרו

כיאה לארצות הקרות, בהן שעות היום מתקצרות והלילות מתארכים על פני רוב שעות היממה, העיצוב בסגנון הנורדי-סקנדינבי שם דגש על אור ותאורה. נוסף על שילובם של וילונות דקיקים ושקפקפים שמאפשרים לאור הטבעי מבחוץ לחדור דרכם בקלות, מתאפיין העיצוב הנורדי בשלל גופי תאורה פונקציונאליים המקדמים פיזור אופטימלי של האור בהתאם לצרכים הקיימים בכל חלל.

עוד ניתן למצוא גופי תאורת אווירה ומנורות קריאה בגוונים מונוכרומטיים ובעיצובים חכמים שמגדירים את האווירה בחלל ומשרים תחושה נינוחה ומזמינה בבית. גופי התאורה הללו מעוצבים ביופי מודרני ובקווים נקיים, מינימליסטים ועדכניים, שמשדרים אלגנטיות ומקנים למרחב הביתי שיק עכשווי ובלתי מתאמץ.

מנורת תליה לבנה מזכוכית ומתכת בסגנון נורדי – מרככת את האור ומפזרת אותו דרך הפתחים שבאהיל

מנורות תלייה מעוצבות מאלומיניום וזכוכית בסגנון נורדי ליצירת חלל בהיר במראה מודרני ומינימליסטי.

לסיכום, עיצוב פנים מסוגנן מתקבל לא רק מפריטי ריהוט ונוי מעוצבים אלא גם מבחירת גופי תאורה המגיעים במגוון סגנונות עיצוב פופולאריים ומרהיבים. עצבו את הבית עם גופי התאורה המושלמים לבניית סגנון אקלקטי או דווקא שפה עיצובית נקייה, ואל תשכחו להתאים ביניהם לבין אופי החלל אותו אתם מעוניינים ליצור.

למאמרים קודמים