קיימות דרכים רבות להשפעה על האווירה והתחושה בחלל באמצעות תאורה, ובניגוד למה שרבים חושבים הן לא מתבססות רק על עיצוב של גופי התאורה או בחירה של גוון האור. יש חשיבות רבה ועיקרית למיקום נכון של מקורות האור, התאמת גובהם וויסות עוצמת התאורה והמרחק שלה מהמשטח המואר. אחרי שתקראו את המאמר הזה תדעו בדיוק איך זה עובד, ולמה מיקום תאורה מדויק ונכון חשוב הרבה יותר מאשר סוג הנורה ומסגנונו העיצובי של גוף התאורה.

תאורה סביבתית, תאורת משימה וגופי תאורה דקורטיביים

בואו ישר נכנס לת'כלס ונשפוך קצת אור לגבי חשיבות מיקומם המדויק של גופי תאורה, בכל הנוגע לעוצמת האור, מרחקו של מקור האור מהמשטח המואר וויסות עוצמת האור, באמצעות מספר דוגמאות נפוצות.

קרה לכם פעם שנכנסתם לחדר כלשהו והרגשתם אי נוחות? – אור עמום מידיי או מסנוור יתר על המידה יכולים בהחלט לגרום לתחושות מועקה ואפילו לעורר חרדה אצל אנשים רבים, מכיוון שכולנו פשוט רגישים מאוד לרמת התאורה.

על מנת להגיע לרמת האור הנכונה, המותאמת לעיתוי ולשעות היממה השונות, מומלץ לבנות אותה ממספר שכבות תאורה המשלימות זו את זו. כך, מומלץ לשלב תאורת אווירה כללית, שמאירה את החלל כולו, לצד תאורה שמטרתה לסייע במשימות קונקרטיות, כמו בישול או קריאת ספר.
זאת בנוסף לגופי תאורה דקורטיביים שמתווספים למנורות העיקריות אשר מספקות את האור שאתם זקוקים לו מבחינה פרקטית.

מיקום נכון של תאורה פונקציונאלית

האם יצא לכם להרגיש שאתם פשוט לא רואים את מה שאתם מנסים לבשל במטבח, או שחדר הרחצה שלכם חשוך מידיי בשעות הלילה? לעתים קרובות מצבים כאלה נגרמים כתוצאה מכך שמנסים להסתמך על גוף תאורה אחד ויחיד על מנת לספק את מכלול האור הנחוץ – בעוד שלמעשה זה פשוט לא מספיק.

גוף תאורה אחד, אסתטי ומעוצב ככל שיהיה, לרוב לא יהווה פתרון אפקטיבי להארת חלל או חדר שלם, ולכן חשוב לשלבו עם גופי תאורה נוספים, שיתנו מענה ממוקד יותר. כך, במטבח ניתן לשלב ספוטים או גופי תאורה נמוכים, שיזרקו אור באופן ממוקד על אזור העבודה, כך שיהיה לכם נוח לראות את חומרי הגלם בעת הבישול. בדומה לכך, גם בחדרי הרחצה מומלץ ורצוי לכלול מספר גופי תאורה, כך שהאור יתפזר באופן שווה על פני החלל כולו, מה שיאפשר לכם שימוש נוח ויעיל במה שנחוץ.

מיקום נכון של תאורה למטבח

כשמדברים על תאורה למטבח חשוב מאוד להתחיל דווקא מהתאורה הפונקציונאלית, המכונה בשפה המקצועית 'תאורת משימה'. אחד העקרונות המנחים הוא לנסות לקרב את מקור האור לאזור העבודה במטבח, על מנת לספק תאורה נוחה ואפקטיבית המכוונת למשטח העבודה, לכיור, לדלפק או כל אזור אחר שאתם עובדים בו.

אם יש לכם ארונות עליונים, תוכלו להרכיב גופי תאורה בחלקיהם התחתונים, מה שיאפשר הקרנת אור ישירה על גבי משטח העבודה, ממקור קרוב יותר מאשר התקרה. במקרה של משטח עבודה שנח על גבי אי או במצבים בהם אין ארונות עליונים אליהם ניתן לחבר גופי תאורה – תוכלו להשתמש בספוטים חזקים שיקרינו אור מהתקרה, או בגוף תאורה תלוי אותו ניתן להנמיך עד לגובה הרצוי.

נוסף על תאורת המשימה, יש צורך להתקין תאורה סביבתית שתספק אור כללי בחלל, תפחית אזורי צללים ותצמצם ניגודיות ויזואלית בין אזורים מוארים לחשוכים יותר. את גופי התאורה הסביבתית במטבח ניתן למקם על גבי חלקיהם העליונים של ארונות המטבח, על מנת לשקף את התקרה הבהירה, מה שיוצר אפקט הגברה של עוצמת האור באופן חסכוני.

לבסוף תוכלו לגוון ולהוסיף טאץ' אישי לעיצוב המטבח על ידי בחירת גוף תאורה דקורטיבי או לחלופין שימוש בספוטים שיאירו חפצי נוי שחשובים לכם.

מיקומם של גופי תאורה בסלון

בסלון כמו גם בחדר המשפחה, נדרשת תאורה גמישה, אותה ניתן להתאים למגוון הפעילויות המתקיימות באזורים אלו בבית. במקרים אלו הדגש העיקרי יהיה על האווירה שנוצרת בחלל, עם התייחסות למשימות מזדמנות שמתבצעות בו, כמו קריאת ספרים.

נורות ספוט יכולות להאיר נקודות עניין ייחודיות בחלל הסלון, כמו תמונה אהובה, נישות בקיר או אלמנטים עיצוביים ודקורטיביים אחרים המוצגים במרחב.

בנוסף, ניתן להשתמש בתאורה שיוצרת אפקט של שטיפת הקירות באור, הכוללת גופי תאורה מאורכים שקועי קיר או תקרה, על מנת לספק מראה אחיד ובהיר של הקירות. לאחר שדאגתם להאיר את נקודות העניין בסלון, חפשו אזורי משימה המצריכים תאורה נוספת, כמו פינת קריאה, שולחן קפה, בר משקאות וכדומה.

לבסוף מומלץ לבדוק האם והיכן חסרה עדיין תאורה בחדר, ולשלב גופי תאורה שקועי קירות או אהילים התלויים מהתקרה, שגם יעזרו לרווח את המרחב, וגם יוסיפו עניין מבחינה עיצובית.

מיקומם של גופי תאורה בחדרי הרחצה

אחת ההתלבטויות הנפוצות בעיצוב ומיקום התאורה בחדר הרחצה נוגעת לתאורת המראה, שצריכה להיות חזקה מספיק אך לא מסנוורת מידיי, מדויקת וכמובן מחמיאה. תאורת המראה האפקטיבית ביותר תהיה כזו שמקיפה את הפנים מכל צדיהם באור, על מנת לצמצם אזורים מוצללים מתחת לסנטר, העיניים המצח והלחיים.

נוסף על תאורת המראה הפופולארית בסגנון הוליווד, ישנם גופי תאורה המעוצבים בצורת פמוטי קיר משני צדי הראי, פסי תאורה עליונים שממוקמים מעליו, וכן מנורות שמורכבות ישירות על גביו או על גבי הקיר. יהיו גופי התאורה שתבחרו למראה אשר יהיו, זכרו להימנע מלהסתמך אך ורק על תאורת התקרה כמקור אור יחיד, ולהעדיף את שילובם של מספר גופי התאורה שיצרו פיזור אור אחיד, נעים ונוח על כל שטחו של החדר.

שימו לב: במידה ותאורת חדרי הרחצה דולקת שעות רבות או אפילו באופן רצוף לאורכה של היממה כולה, על מנת לאפשר קימה נוחה לשירותים עבור כל בני הבית בשעות הלילה, מומלץ לבחור בנורות חסכוניות.

מיקומם של גופי תאורה בחדרי הרחצה

חדר השינה הוא מקום בו ניתן לתת דרור לדמיון ולבחור את גופי התאורה הקולעים ביותר לטעמכם האישי, בין אם מדובר בנברשות, מנורות מעוצבות שונות או כל גוף תאורה מקורי ומסוגנן אחר. במידה ובחרתם בנברשת או בגוף תאורה אחר בעל נוכחות דומיננטית – שימו לב שלא לתלות אותו ישירות מעל ראש המיטה, אלא כך שיכוון למרכז החדר ולעבר השליש התחתון של המיטה.

ככלל, תאורה בחדרי שינה חייבת להיות בנויה מגופי תאורה שחלקם התחתון אטום, חלבי או מחופה, על מנת להימנע מסנוור בלתי נעים בזמנים בהם שוכבים במיטה. אם כבר מדברים על נוחות, שימו לב שרצוי גם לוודא את קיומם של מתגים שיאפשרו לכם לכבות ולהדליק את האור בחדר השינה גם מבלי לקום מהמיטה.

אם אתם חובבים סגנון עיצובי מודרני יותר, תוכלו ללכת על גופי תאורה שקועי תקרה או פסי תאורה חדשניים בחדר השינה, שגם יתנו לכם אשליה של גובה רב יותר. לבסוף אל תוותרו על דימרים בחדרי השינה, שיעניקו לכם רגעים של אווירה רומנטית ואפשרות להדליק את האור באופן הדרגתי לפני השינה או לאחר היקיצה.

קביעת המרחקים בין גופי התאורה

ככלל, מומלץ להשתדל לשמור על מרחקים שווים בין גופי התאורה, כך שיפוזרו באופן אחיד בחלל. על מנת לקבוע את מספר גופי התאורה הנחוצים לכם ואת המרחק ביניהם, תוכלו לחשב את שטחו של החדר (אורך כפול רוחב), ולהכפיל את התוצאה ב-5, כשהנתון שיתקבל הוא מספר הוואטים הנחוצים לכם על מנת להאיר היטב את החלל.

את מספר הוואטים שהתקבל, מחלקים בין מספר גופי תאורה שאתם צריכים מבחינת המשימות הצפויות באזור המדובר בבית, תאורת סביבה וגופים דקורטיביים, תוך התחשבות בעוצמת האור הסבירה אותה תרצו לקבל מכל גוף תאורה.. ברגע שהגעתם למסקנה לגבי מספר המנורות הנחוצות לכם – תוכלו לחשב את המרחקים ביניהן, כשמומלץ למקם את גופי התאורה כך שהמרחק מהקיר יהיה שווה לכמחצית המרחק בין גוף תאורה אחד לשני.

לסיכום – מסתבר שהמיקום, העוצמה והמרחק של גופי התאורה בהם תבחרו מייצרים שינוי משמעותי בחלל המואר בלי קשר לסוג המנורה או עיצובה! כעת ששפכנו אור על הנושא, תוכלו לדעת כיצד לתכנן באופן אפקטיבי יותר את התאורה שלכם, כך שתיצור תחושה נוחה ונעימה בחללי הבית השונים.

למאמרים קודמים