[sg_popup id=4]
English
072-3385491
יאיר דורם
בלוג יאיר דורם

פרויקט מלון YAS- אבו דאבי

מלון יאס באבו דאבי

20/09/15

מוכן בדיוק בזמן לפורמולה 1 גראנד פרי , מלון YAS באבו דאבי הוא פרויקט הלד הענק ביותר בעולם. כיפת המלון נבנתה בצורת גריד היוצר מעטפת של תאורת לד פנומנאלית ומרהיבה ביופייה.

מלון YAS הוא אחד משבעת המלונות שנפתחו באי "יאס" לכבוד הפורמולה 1 גראנד פרי 2009 בנובמבר. הוא המלון הראשון השוכן בשטחו של מסלול המרוצים של הפורמולה 1 באבו דאבי וייחודי ביופיו בשל כיפת הגריד העשויה כולה פלדה וזכוכית בצורת יהלום. כיפת הגריד מורכבת מ- 5,000 פאנלים של זכוכית הבאים בגדלים מ-450 מ"מ ועד 3 מ' ועטופה ב- 5,000 נורות לד שעוצבו ע"י arup lighting. אורכו של המלון 217 מטר, כשמעטפת הגריד העליונה בנויה בצורה מתוחכמת על ידי תוכנית תאורה בתקשורת רציפה שמכסה את כל היקף המלון והמרינה. הפאנלים מהזכוכית יוצרים חשיפה של אור בתנאי תאורה משתנים ביום ובלילה. בין הבניין הראשי למגדל המרינה עובר גשר בעל מסעדה ובר המציג גם תערוכות אומנות. הגשר בנוי בדיוק מעל מסלול המרוצים וכך מאפשר לשוהים בו לצפות במרוץ שעובר מתחתיהם.
המלון עוצב על ידי Asymptote, משרד האדריכלים הנחשק בניו יורק. שנתיים קודם לכן asymptote זכו בתכנון הקומפלקס ששטחו 85,000 מ"ר כחלק מתחרות סגורה שהתקיימה. המייסדות והמנהלות של asymptote , חני ראשיד וליסה אנה, יצרו ציון דרך ארכיטקטוני בהשראה של אסטטיקה, תנועה וצורות גיאומטריות מהתרבות האסלאמית העתיקה. יש שיגידו שכיפת הגריד מזכירה רעלה היי-טקית. מה ש- arup lighting יצרו תוך כדי המחקר הגלובלי, יחד עם תעוזה טכנית גבוהה, היה שיתוף פעולה עם asymptote בהתפתחות האי "יאס" בו הושקע כ- 36 ביליון דולר.
העבודה הקונספטואלית של התאורה ליצור אייקון לוותה בצוות של יותר מ- 20 מעצבים ומהנדסים של arup. יחד הם עבדו על הפרויקט וניצלו את העובדה שהולך להתקיים מרוץ פורמולה 1 בכדי ליצור מרכז תקשורתי איקוני. העבודה על הפרויקט שודרה במדיה יום ולילה לצפייתם של מיליונים ברחבי העולם. מהיום הראשון הופעל שעון באתר של הפרויקט שמדד את הזמן לאחור עד ליום המרוץ, תקופת זמן של בערך 20 חודשים. השעון הזה היה מן תזכורת לצוות שהם חייבים כל הזמן לעצב ולחשוב כמה צעדים קדימה. הם היו צריכים לתכנן תוכנית ב' או להיות גמישים בתהליך הבניה.
התאורה שיצרו על כיפת הגריד עוצבה כתאורה צבעונית וחשמלית כשההשראה הגיעה מהאלמנטים של מרוץ המכוניות פורמולה 1. תנועה, זרימה וקווים הם האווירה שליוותה את האתר של הפרויקט מההתחלה ועד רגע לפני תחילת המרוץ. את הצבעים המתחלפים של הלד על כיפת הגריד ניתן לראות ממרחקים. נוצר חיבור ויזואלי חזק בין המלון כולו למסלול המרוץ והמרינה תוך כדי יצירת אפקטים אופטיים והשתקפות הספקטרום בשמיים, בים ובנוף המדברי. הארכיטקטורה היא כתגובה ופתרון לסביבה ויחד עם זאת גם מחזה מרהיב. על כל פאנל זכוכית נורת לד RGBW שיוצרה ע"י cooper lighting ועוצבה בצורה אסימטרית כדי שתפיץ אור בהתאם לגודל של כל פאנל. נורות כיפת הגריד נשלטות כל אחת בנפרד ע"י מערכת תאורה ממוחשבת עם תצוגת תלת מימד.
האקלים המדברי של אבו דאבי יכול להגיע בקיץ ל-60 מעלות חום, זאת עובדה שיכולה להיות הרסנית כמעט לכל מקור אור ליבון או לד. מנכ"ל cooper lighting , גאווין סמיט, הצהיר- "מהתחלה ידענו שהסביבה תהיה אתגר גדול בהתחשב במגבלות הביצועים של נוריות הלד והטכנולוגיה. כדי להתגבר על התנאים הסביבתיים נערך מחקר מעמיק ובדיקות על מוצרים של יצרני הלד הגדולים בעולם. השיתוף פעולה עם enfis פתר את הבעיה כמעט מיידית. היכולת של cooper lighting יחד עם enfis לעבוד בתור צוות ולהגיב לתנאים הקשים והמאתגרים של הפרויקט הביאו לשני הארגונים גאווה רבה.

לתיאום פגישה מול יועץ תאורה מקצועי ניתן להשאיר פרטים ונציגנו יחזרו אליכם:

מחפשים תאורה לבית?לחצו כאן לקבלת ייעוץ תאורה ללא עלות
תפריט ראשי