בחירת תאורה למטבח חוץ הוא נושא חשוב ביותר לכל מי שמתכנן, בונה או מעצב דירה עם מרפסת, דירת גן או בית עם חצר. היכנסו לקרוא אודות הכללים והטיפים לבחירת גופי תאורה, גוון אור ועקרונות מפתח נוספים

אפשר למצוא הרבה מאמרים ברשת על מטבחי חוץ ואפילו עוד יותר מאמרים על בחירת תאורה, אבל כמעט אף אחד לא עוסק בנושא הקריטי של בחירת תאורה למטבח חוץ. אבל למרות שהנושא הזה פחות מדובר – הוא חשוב ביותר לכל מי שמתכנן, בונה או מעצב דירה עם מרפסת, דירת גן או בית עם חצר. לא משנה כמה תשקיעו במטבח החוץ שלכם – לא תוכלו ליהנות ממנו אפילו דקה אחת ללא תאורה מוצלחת ויעילה. כדי לקבל מושג ראשוני בנושא, לא צריך לקרוא ספרים עבי כרס. סיכמנו לכם כאן בקצרה את כל מה שצריך לדעת על תאורת מטבחי חוץ.

סוגי תאורה שונים

התכנון של התאורה טבעית היא התאורה הפשוטה והזולה ביותר, מהטעם הפשוט שהיא מגיעה מהשמש. מדובר באותו אור שמש טבעי שכולנו נהנים ממנו בהליכה ברחוב (וסובלים ממנו בהליכה ברחוב בחודש אוגוסט…).


למרות שמדובר בתאורה טבעית – לא כל אזור חיצוני חשוף יהנה ממנה בצורה זהה. בשנים האחרונות גברה המודעות לצורך בתכנון תאורה טבעית נכונה ויעילה.

תאורה פונקציונלית

הוא הכינוי המקובל לגופי תאורה שנועדו לשמש אותנו לצרכי היומיום. בין אם מדובר במנורה בסלון, במנורה על שולחן העבודה או בנורות בחדר השירותים – מרבית גופי התאורה שבהם נעשה שימוש מהווים חלק מהתאורה הפונקציונלית.

מנגד, תאורת אווירה מוגדרת כאותם גופי תאורה שאין להם משמעות פרקטית: הם לא עוזרים לנו לראות או לנווט במרכז – אלא משרתים תכלית עיצובית. למשל פרוג'קטורים שמאירים קירות בצבעים שונים או גופי תאורה שנועדו ליצור אווירה מסוימת (מנורת לבה היא דוגמה קיצונית ביותר לתאורת אווירה).

כשאנחנו מסתכלים על תכנון תאורה למטבח חוץ, עלינו להסתכל על שימוש נכון בשלושת סוגי התאורה הללו: ניצול נכון של התאורה הטבעית, התקנת מערכות תאורה פונקציונליות שיאפשרו לנו להתנהל בנוחות בסביבת מטבח החוץ בשעות הערב – ותאורת אווירה שתתכתב עם העיצוב שבו בחרנו ותשפר את נראות מטבח החוץ.

דוגמה לצורך דוגמה מצוינת לשימוש נכון בסוגי התאורה השונים ניתן למצוא בפרויקט של חברת Outopia, שביצעה מטבח חוץ, על גג בפנטהאוז בתל אביב:

כמו שניתן לראות, לא נעשה במהלך שעות היום שום שימוש באמצעי תאורה פונקציונלית – כיוון שהתאורה הטבעית מספיקה בהחלט. זה לא צירוף מקרים בר מזל, אלא תוצאה של תכנון מחושב שביצעו ב-Outopia שמתבסס על אזורי שקיעת וזריחת השמש ועל מיקום המטבח.

במקומות שבהם לא קיימת תאורה טבעית איכותית כמו זאת, ניתן לעשות שימוש בגג מזכוכית או בפרגולה מזכוכית – שיגדילו את ניצולת אור השמש, במיוחד בשעות המפתח של השקיעה (שהן באופן טבעי השעות שבהן נבלה יותר באזור מטבח החוץ). לחילופין, במקרה שבו יש לנו יותר מדי חשיפה לשמש – ניתן לעשות שימוש באמצעי הצללה שמקררים את הטמפרטורה – ובכל זאת מותירים לנו מספיק אור שמש טבעי.

אולם לא תמיד עומדת לרשותנו התאורה הטבעית – מה שמחייב אותנו לעשות שימוש גם באמצעי תאורה פונקציונלית. מעבר לבחירה בגופי תאורה על בסיס המראה החיצוני שלכם, החיסכון באנרגיה וכמות האור שהם מייצרים – צריך לייחס משמעות רבה גם להבדל בין אור חם לבין אור קר.

גוון האור

טמפרטורת האור – המכונה גם גוון האור – נמדדת ביחידות קלווין (K). אור לבן חם (2700K), למשל, הוא כנראה גוון האור הנפוץ ביותר במרבית הנורות היום כאשר ניתן למצוא נורות אור לבן חם מאוד (2200K) או לחילופין אור לבן טבעי בעלות מראה פלורוסנטי (4000K) או לבן קר (6000K ומעלה) המאופיינות במראה כחלחל יותר.

ככלל אצבע, ניתן לומר שאור לבן חם מאוד יעזור לנו ליצור אווירה רומנטית ואינטימית יותר – מה שעושה אותו לבחירה המועדפת לתאורת חוץ באופן כללי ותאורת מטבחי חוץ בפרט. גם אור לבן חם עשוי להתאים – האפקט הפסיכולוגי שמיוחס לו מייצר אפקט נעים, מזמין וביתי יותר.

עקרונות מפתח נוספים

אלמנט נוסף שעלינו לקחת בחשבון הוא את העמידות של גופי התאורה שלנו למים. בין אם מדובר למי הגשמים או לחשיפה אקראית למים – חשוב מאוד לוודא שאנחנו עושים שימוש רק בגופי תאורה עמידים. אחרת נעמוד בפני תקלות, קצרים, עלויות תחזוקה ואף עוגמת נפש במקרה של החלפת כל מערכות התאורה טרם זמנן.

גם מערכת גריל – בין אם גריל גז או גריל חשמלי – מחייבת אותנו להתחשב בה בתכנון התאורה. בישול באמצעות גריל ייעשה במקרים רבים בשעות הערב, אחרי רדת השמש, מה שמצריך מאיתנו להתקין מערכות תאורה בסביבתנו שיקלו על השימוש בעמדת הבישול וגם על כל מי שיסעד בחצר, בפנטהאוז או במרפסת שלנו. למרות עלויות של התקנת גופי תאורה נוספים, מדובר בחיסכון אדיר מבחינת הנוחות והיעילות של השימוש בגריל גז שלנו – וגם מבחינת משך הזמן שזה מאפשר לנו להשתמש באזור החיצוני שלנו לאירוח.

סוגייה אחת אחרונה היא הקשר בין תאורת החוץ שלנו – לבין התאורה בתוך הבית. לעיתים, התאורה בתוך הבית שלנו- תאורת סלון, לדוגמה "תזלוג" החוצה ותקל עלינו להאיר את אזורי החוץ (מה שעשוי לחסוך לנו התקנת גופי תאורה) – ובמקרים אחרים קיים חשש שתאורת החוץ תסנוור את פנים הבית. כך או כך, צריך להתחשב גם בתאורת הפנים שלנו כבר משלבי התכנון הראשונים.

לסיכום, בחירת תאורה למטבחי חוץ במרפסת, בגינה, בחצר או בפנטהאוז – ממש לא צריכה להיות כאב ראש. תכנון מקדים ומחשבה על כל הסוגיות השונות שעלינו תשקול – יפשטו מאוד את התהליך ויקלו עלינו ליהנות ממטבח החוץ שלנו בלי דאגות.


למאמרים קודמים